MŮŽEME VYCESTOVAT DO VELKÉ BRITÁNIE ČI IRSKA?

Kvůli situaci jaká je, a která se mění ze dne na den, je velmi snadné se v tom přestat orientovat. Proto vám tu pravidelně budeme aktualizovat veškeré informace, které potřebujete vědět pro odjezd do Velké Británie a Irska. Veškeré informace jsou převzaty z www.mzv.cz (pro ČR), které také důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD, a z www.mzv.sk (pro SK). Před cestou MZV ČR doporučuje uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.


Aktuální podmínky pro cestování do Spojeného království z ČR

 

Spojené království na svém území zavedlo karanténní opatření pro cestující z České republiky. Ti po svém příjezdu či příletu do Spojeného království budou muset podstoupit karanténu v délce  až 10 dní. Dovolujeme si upozornit, že od 15. 12. 2020 si budou moci cestující do Anglie ze zemí mimo cestovní koridory zkrátit 10 denní karanténu tím, že 5. den po příletu na území Anglie podstoupí test na Covid-19 (bude upřesněno, jakého standardu, zřejmě PCR), a to na vlastní náklady v soukromém akreditovaném zařízení a v případě negativního výsledku budou moci ukončit karanténu. Aktuálně se ceny komerčních PCR testů pohybují okolo 100-120 GBP. Až na výjimky musí před cestou do Spojeného království všichni cestující vyplnit tzv. kontaktní formulář. Oficiální vládní informace k těmto opatřením je možné nalézt ZDE.
 

Passport Covers

UPOZORŇUJEME, ŽE POKUD PŘICESTUJETE ZE ZEMĚ, KTERÁ JE NA SEZNAMU VÝJIMEK Z POVINNÉ KARANTÉNY (NAPŘ. NĚMECKO), MUSÍTE STÁLE PODSTOUPIT KARANTÉNU V PŘÍPADĚ, ŽE JSTE ČR (PŘÍPADNĚ JINOU ZEMI NA KTEROU SE KARANTÉNA VZTAHUJE) NAVŠTÍVILI BĚHEM POSLEDNÍCH 14 DNÍ
 

Detailní pravidla pro překročení britských hranic jsou dostupná ZDE. Před příjezdem na území Spojeného království bude muset každý cestující vyplnit kontaktní formulář a cestovní itinerář (nejdříve 48 hodin před příjezdem, nejpozději PŘED hraniční kontrolou), aby mohly příslušné úřady příslušnou osobu kontaktovat v případě, že se prokáže kontakt s jiným nakaženým.

 

Podrobnosti v případě nutnosti podstoupit karanténní opatření:

  • Lidé v karanténě se mají vyvarovat návštěvám pracovišť, škol a ostatních veřejných míst, nepoužívat veřejnou dopravu ani taxi. K návštěvám přátel a rodinných příslušníků by mělo docházet pouze v nezbytně nutných případech.

  • Je nutné počítat s tím, že místní úřady budou provádět namátkové kontroly ohledně dodržování pravidel karantény cizinci.  Bližší informace o preventivních opatřeních a povinnostech v souvislosti s koronavirovými opatřeními budou k dispozici při vstupu do Spojeného království na hraničních přechodech a letištích. Sankce za neprovedení registrace je stanovena na 100 GBP a za porušení karantény na 1000 GBP. Pokuta může být i vyšší a bude se odvíjet o rizika přenosu infekce ze zahraničí, nevylučuje se ani trestní stíhání nebo vypovězení ze země.

  • Čtrnáctidenní karanténu je možné přerušit předčasně pouze při cestě do místa, odkud cestující opustí Spojené království (tj. např. je možné zemi opustit z jiného letiště, než na které cestující přiletěl. Pokud odlétá v jiný den, musí se do doby odletu izolovat). Možnost zkrácení povinné 10denní karantény pro Anglii v případě negativního testu na covid-19.

  • Pokud by cestující neměli zajištěno odpovídající ubytování (za které je považován „např. i hotel nebo ubytování u přátel“), budou muset využít zařízení zajištěných vládou na náklady cestujících. 

  • K dopravě z letiště na místo karantény by měli cestující využít individuální dopravní prostředek (auto), nikoliv MHD, „v maximální možné míře“.

  • Po ukončení karantény je nutné nadále dodržovat vládní nařízení o povinném dodržování rozestupu mezi lidmi. 

  •  

Potřebnost karantény a její podmínky budou přezkoumávány na základě statistického vývoje potvrzených případů nakažených v ČR.

S platností od 21.12.2020 je na 48 hodin uzavřen Eurotunnel. Pozemní cesta do Francie je uzavřena, dočasně je také přerušeno vlakové spojení společnosti Eurostar.  S ohledem na mimořádnou situaci, velmi doporučujeme  necestovat do zahraničí, pokud se nejedná o zcela výjimečnou a nezbytnou cestu. Přímá letecká přeprava z ČR do Spojeného království je dostupná na Letiště Václava Havla v Praze. (upozorňujeme nicméně, že lety bývají často rušeny, v současné době odlétají přímé spoje přibližně každý druhý den).

Aktuální možnosti pro osobní přepravu ze Spojeného království do ČR je možné nalézt ZDE.

Vlády ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku mohou mít na svém území přísnější (či volnější) opatření. Pro aktuální informace - Skotsko: ZDE, Wales: ZDE, Sev. Irsko: ZDE.​

Dodržování těchto pravidel vynucuje policie. Restrikce mohou být zmírněny či zpřísněny v závislosti na vývoji aktuální situace. Ve Spojeném království stále může docházet k redukování množství železničních a autobusových vnitrostátních spojů.

Aktuálne podmienky pre cestovanie do Veľkej Británie zo Slovenska

 

Spojené kráľovstvo neobmedzuje možnosti vstupu občanov SR na svoje územie, platia doterajšie všeobecné pravidlá pre vstup (preukázanie sa platným občianskym preukazom alebo pasom). Všetkým cestujúcim je odporúčané cestovať do Spojeného kráľovstva iba v nevyhnutných prípadoch a zároveň sú upozornení, že sa na nich vzťahujú platné vládne opatrenia po celom území Spojeného kráľovstva.
  
Slovensko nie je na zozname tzv. bezpečných krajín. Cestujúci prichádzajúci zo Slovenska do Spojeného kráľovstva sú povinní absolvovať 10-dňovú samoizoláciu. V prípade, že pricestujú do krajiny na kratšie obdobie, sú povinní celý tento čas zotrvať v samoizolácii, dovolený je iba presun z/na letisko.

Od 15. decembra 2020 budú mať cestujúci prichádzajúci do Spojeného kráľovstva možnosť dať sa otestovať na COVID-19 v súkromných laboratóriách a skrátiť si tak dĺžku povinnej samoizolácie.  Tieto informácie sú zverejnené na oficiálnej stránke britskej vlády: Testovanie na COVID-19 - schéma

Zoznam súkromných laboratórií poskytujúcich testovanie na COVID-19

 

Zoznam krajín a informácie o cestovaní v súvislosti s COVID-19 na oficiálnej stránke britskej vlády

 

Kompletný zoznam výnimiek z povinnej karantény

Odporúčanie pre študentov cestujúcich domov na Vianočné sviatky

Platí povinnosť pre každého cestujúceho prichádzajúceho do Spojeného kráľovstva registrovať sa online a vyplniť tzv. passenger locator formRegistrácia je možná 48 hodín pred plánovaným príchodom do krajiny.

V prípade vycestovania do Severného Írska, Škótska alebo Walsu, odporúčame sledovať nasledovné stránky: Severné Írsko - informácie o COVID-19Škótsko - informácie o COVID-19Wales - informácie o COVID-19.

Cestovanie v rámci krajiny je v prevádzke bez vážnejších obmedzení. V krajine je od 15. júna 2020 zavedená povinnosť používať ochranné rúška na prekrytie nosa a úst počas cestovania verejnou dopravou. 

 

Z dôvodu rastúcej intenzity výskytu ochorenia COVID-19 odporúčame zvážiť nevyhnutnosť cestovania do nižšie uvedených regiónov s vyhláseným lokálnym lockdownom:


Regióny s lokálnym lockdownom v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska

 

Občanom je odporúčané pokračovať pracovať z domu pokiaľ to povaha ich zamestnania povoľuje a vyvarovať sa zbytočného cestovania. Zároveň je odporúčané dodržiavať bezpečnú vzdialenosť dva metre počas čakania v radoch a v interiéroch. Nosenie rúšok vo všetkých interiéroch je povinné od 8. augusta. V prípade nedodržania nového nariadenia hrozí pokuta. 

Aktuální podmínky pro cestování do Irska z ČR
 

Čeští občané mají nadále až do odvolání povinnost při vstupu do Irska vyplnit online formulář COVID-19 Passenger Locator Form a nutnost podrobit se 14-ti denní karanténě v místě uvedeném ve formuláři. Formulář je třeba vyplnit před cestou. Po vyplnění a odeslání formuláře obdržíte email, který je třeba předložit na hranicích při vstupu do Irska. Karanténa může být kratší, pokud je pobyt kratší než 14 dní. V tom případě musí být dodržena po celou dobu pobytu. Karanténu je od 29. 11. možno zkrátit negativním testem. Test je však nutno provést na území Irska, a to nejdříve 5 dní po příjezdu, karanténa trvá až do obdržění negativního výsledku.

Irsko přistoupilo ke společnému evropskému "semaforu" označení zemí podle epidemiologické situace na země červené, oranžové a zelené. ČR je aktuální zemí červenou.

Přímé letecké spojení Dublin-Praha poskytované společností Ryanair bylo od 19. října opět přerušeno, a to až do konce března 2021. Zatím existuje letecké spojení do Polska, Německa, Rakouska a na Slovensko. Funguje námořní spojení mezi Irskem a Velkou Británií a námořní spojení mezi Irskem a Francií pro pozemní cestu. Letecký tranzit, tj. přestup na letišti v Dublinu, není omezen.

Irsko uplatňuje 5ti stupňový plán opatření reagující na aktuální situaci v zemi. Nejnižší stupeň opatření je 1, nejvyšší 5. Od 1. 12. 2020 přešla celá země do stupně 3. Detaily k opatřením v jednotlivých fázích viz tabulka.

 

Aktuálne podmienky pre cestovanie do Írska zo Slovenska

Na letiskách a v prístavoch nie sú prijaté žiadne obmedzenia, do krajiny je voľný vstup. Nevyžaduje sa test na COVID-19, v prípade cesty z oranžovej krajiny podľa cestovateľského semaforu EÚ je možnosť predložiť výsledok negatívneho testu

Írsko sa od pondelka 9. novembra pripojilo k cestovateľskému semaforu EÚ. Cestujúci prichádzajú zo zelených oblastí, môžu vstúpiť do Írska bez následného obmedzenia pohybu alebo podrobenia sa testovaniu. Cestujúci prichádzajúci z oranžových, červených a šedých oblastí musia obmedziť pohyb na 14 dní.

 

Cestujúci prichádzajúci z oranžových oblastí, ktorí majú potvrdenie o negatívnom PCR teste, nie starší ako 72 hodín nemusia obmedzovať svoj pohyb po príchode do Írska. Po príchode do Írska je možnosť najskôr na piaty deň po príchode absolvovať PCR test a v prípade negatívneho výsledku nie je potrebné dodržať 14 dňovú dobu s obmedzením pohybu.

 

Cestujúci, ktorí prichádzajú z červených oblastí, musia obmedziť svoj pohyb na 14 dní. Po príchode do Írska je možnosť najskôr na piaty deň po príchode absolvovať PCR test a v prípade negatívneho výsledku nie je potrebné dodržať 14 dňovú dobu s obmedzením pohybu. Slovensko, ako aj väčšina štátov EÚ sa aktuálne nachádza v červenej zóne.

Testovanie je možné u súkromných spoločností, napr. na letiskách v Dubline, Limericku a Corku. Cestovateľský semafor sa bude aktualizovať raz týždenne, preto odporúčame pravidelne sledovať aktuálny stav.

Všetci prichádzajúci,sú naďalej povinní vyplniť formulár s osobnými údajmi. 
Formulár na stránke Poskytovateľa zdravotných služieb v Írsku

 

Informácia írskych úradov ako postupovať po príchode do Írska zo zahraničia na webovej stránke vlády Írska

 

Polícia môže plnenie karantény kontrolovať v uvedenom mieste pobytu. Toto opatrenie sa netýka osôb vracajúcich sa do Írska zo Severného Írska, ktoré sú nevyhnutnými pracovníkmi v dodávateľskom reťazci, napríklad piloti, dopravcovia, námorní zamestnanci alebo tranzitujú.

Vláda dôrazne žiada necestovať von z okresu (do 18. decembra), v ktorom občan býva, výnimkou je cestovanie za prácou, štúdiom, alebo zo zdravotných dôvodov. Odporúča sa nevyužívať verejnú dopravu, ktorej kapacita je obmedzená na 50 %.

Od 16. septembra platí v Írsku nový systém opatrení v boji proti COVID-19 od najnižšej úrovne 1 až po najprísnejšiu úroveň 5. Od 1. decembra je krajina zaradená na 3. úroveň opatrení, otvárajú sa obchody, kaderníctva, múzeá, kiná a pod. Od 4. decembra sú za sprísnených opatrení otvorené reštaurácie. Od 18. decembra do 6. januára bude možné cestovať v rámci celej krajiny a stretávať sa počas vianočných sviatkov budú môcť maximálne tri domácnosti. Rúška sú povinné všade tam, kde nie je možné dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Školy a predškolské zariadenia ostanú otvorené, pokiaľ to bude možné. Sú zakázané návštevy v domácnostiach, alebo v záhradách.

Podrobností jednotlivých úrovní prijatých opatrení na stránke vlády Írska
 

Polícia má právomoc uzavrieť a sankcionovať všetky priestory (verejné, aj súkromné), ktoré sú v rozpore s pokynmi pre verejné zdravie. Ľudia nad 70 rokov a zdravotne ohrození majú obmedziť svoje interakcie, vyhýbať sa verejnej doprave a nakupovať v určených hodinách.

 
Návrat do České republiky z Velké Británie a Irska

V souladu s doporučením Rady EU Ministerstvo zdravotnictví ČR z dostupných dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnocuje epidemiologickou situaci ve světě a průběžně aktualizuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Země jsou děleny do tří kategorií: zelené, oranžové a červené.

   

Aktuální seznam zemí s nízkým rizikem nákazy na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Mapa znázorňuje zelenou a oranžovou barvou země, případně autonomní oblasti, bezpečné pro cestování z hlediska nákazy onemocnění COVID-19. Nad rámec vyobrazení na mapě patří mezi země s nízkým rizikem nákazy: Austrálie, Japonsko, Korejská republika, Nový Zéland, Singapurská republika, Thajsko.

 

Irsko momentálně spadá pod oranžovou barvu (nízké riziko) -  Vztahuje se pouze na cizince cestující do ČR, čeští cestující z těchto zemí mohou do ČR přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Příjezdový formulář a negativní PCR test budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit cizinci, kteří do ČR přijíždějí za prací či studiem, s výjimkou pendlerů.

Velká Británie a Severní Irsko momentálně spadají pod červenou barvu (vysoké riziko) - cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) z pobytu, který přesáhl 12 hodin, musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a po příjezdu do ČR absolvovat PCR test nebo karanténu. Při návratu českých občanů z těchto zemí platí povinnost před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického Příjezdového formuláře, předložit oznámení hraniční nebo pobytové kontrole a do 5 dnů od vstupu na území ČR se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Výsledek testu je pak nutné oznámit dané hygienické stanici. Povinnost podrobit se na vlastní náklady RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2 lze splnit také předložením negativního výsledku RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, který byl proveden v členském státě EU a není starší než 72 hodin. Výsledek testu se v takovém případě předkládá bezprostředně po vstupu na území ČR místně příslušné krajské hygienické stanici.  

Aktuálně: Ministerstvo zdravotnictví ČR od 20. 12. 2020 do odvolání povinnou domácí karanténu pro všechny osoby, které v Británii v posledních 14 dnech pobývaly a nyní se vrací do ČR. 5. - 7. den po návratu bude proveden PCR test a bude-li negativní, bude karanténa ukončena. Jinak bude trvat 10 dní. Toto opatření má za cíl zvýšit bezpečnost občanů.

Návrat na Slovensko z Veľkej Británie a Írska

Více informací ZDE.

 

 

Aktualizováno 22. 12. 2020